Saimniecība “Virši” no Mežotnes pagasta

Kaņepju sēklas cilvēki uzturā lieto jau tūkstošiem gadu. Pēc savas uzturvērtības un sastāva tās tiek uzskatītas par vienu no vērtīgākajiem dabīgajiem koncentrātiem. Senatnē ļaudis kaņepes izmantoja daudzveidīgi, tās lietoja gan kā taukvielu un piedevu dažādiem ēdieniem (kartupeļiem, zirņiem, pupiņām, biezpienam, miltu izstrādājumiem), gan izmantoja piena vietā. Sagrūstas kaņepju sēklas sajaucot ar ūdeni un izkāšot, iegūst baltu, pienam līdzīgu šķidrumu, kas ir ļoti ieteicams bērniem, kuri nedrīkst lietot ne govs, ne sojas pienu.

Senatnē latviešu zemnieki šādi iegūtu šķidrumu lietoja laikā, kad trūka piena. Eļļa, kas iegūta no lauksaimniecībā izmantojamām kaņepju sēklām, līdz ar linsēklu eļļu, vienmēr ir bijusi viena no populārākajām, iecienītākajām un kulinārijā plaši izmantojamām augu eļļām. Tās ir divas augu „pamateļļas”, kuras vairāku tūkstošu gadu garumā ikdienas uzturā lietoja daudzas tautas, tostarp arī mūsu senči un ziemeļu slāvi.

Kaņepju eļļa un kaņepju staks (apceptas, maltas kaņepes) iegūti no zemnieku saimniecībā „Virši” Bauskas nov., Mežotnē, izaudzētām kaņepju sēklām. Pēc novākšanas sēklas ir kaltētas, lai sasniegtu uzglabāšanai un tālākai apstrādei nepieciešamo mitruma līmeni. Kaņepju staku ražo ZS „Virši”, bet eļļu izspiež un pilda SIA „DUO AG” pēc ZS „Virši” pasūtījuma.

Eļļa iegūta ar aukstās spiešanas metodi, tā ir nerafinēta, tādējādi ir saglabāts šīs eļļas unikālais sastāvs un tās bioloģiskā vērtība. Uzskata, ka veselīgākais kaņepju ēdiens ir tieši kaņepju staks, kas satur gan taukvielas, gan olbaltumvielas, gan ogļhidrātus, gan zarnu traktam nepieciešamās šķiedrvielas. No staka cilvēks varot pārtikt, lietojot vēl tikai ūdeni. Kaņepju staks ir apgrauzdētas un maltas kaņepju sēklas. Šo produktu var izmantot visdažādākajos veidos, piemēram, pievienojot salātiem, putrām, sviestam, biezpienam, konditorejas izstrādājumiem, saldumiem vai to lietot vienu

Eļļa ir pildīta Latvijā ražotās māla pudelēs, kas nodrošina eļļai aizsardzību pret gaismas iedarbību. Staks tiek iepakots eļļas noturīgās papīra tūtās vai pārtikas iepakošanai atbilstošā caurspīdīgā maisiņā (ir atb. sertifikāti) un papildus – drēbes maisiņā. Abos gadījumos tiek nodrošināta aizsardzība pret gaismu.

Telefons: 29484843
Epasts: kanepju_sviests@inbox.lv
Adrese: “Virši”, Mežotnes pag., Bauskas novads