Rafa Kaņepes

Ingus Niedra ir zemnieks no Blankenfeldes, pašos Zemgales dienvidos, Lietuvas pierobežā, kur savā senču zemē audzē kaņepes un citus šķiedraugus jau astotajā paaudzē. No kaņepēm un kaņepju eļļas tiek gatavoti dažādi tradicionāli gardumi kā kaņepju staks, kā arī jaunas mūsdienīgākas kaņepju ēdamlietas – kaņepju pesto, kaņepes baltajā un tumšajā šokolādē, kaņepes sīpolos (pēc lietuviešu receptes), kaņepju šokolādes cepumus, kaņepju halvu, grauzdētus, sāļos un saldos kaņepju riekstiņus.

Kaņepju produktus var iegādāties sestdienas tirdziņā un tie ir marķēti ar preču zīmi “Rafa Kaņepes”. Vārds “rafa” nācis no angļu valdas un nozīmē “raw” jeb dabisks, rupjš, vienkāršs. “Rafa Kaņepes” tiek audzētas izmantojot tikai bioloģiskās audzēšanas metodes, nodrošinot ekosistēmas daudzveidību un vides ilgtspējību.

No kaņepju sēklām tiek spiesta arī kaņepju eļļa, kura ir garda piedeva salātiem. Kaņepju sēkliņas un eļļa satur polinepiesātinātās taukskābes omega-3 un omega-6, vitamīnu E, olbaltumvielas, šķiedrvielas, proteīnus un daudzas vērtīgas minerālvielas kā dzelzi, magniju, mangānu, kalciju, cinku, kobaltu, fosforu. Kaņepju eļļu ieteicams izmantot arī zivju eļļas vietā vai kā mitrinošu un barojošu līdzekli ādai. Tautas medicīnā kaņepju sēklas un eļļu lieto, lai veicinātu vielmaiņu. Kaņepes riekstiņos esošās uzturvielas ir dabisks antioksidants, tās attīra asinis, regulē asinsspiedienu, uzlabo gremošanas darbību un nostipruna vispārēju organisma imunitāti. Tautas medicīnā tiek izmantotas arī kaņepju kompreses locītavu, sastiepumu vai iekaisumu ārstēšanai. Eļļu var lieliski izmantot arī masāžai. Tā ir mitrinoša, ātri uzsūcās ādā un nav taukaina.

Arī kārtīgs makšķernieks zina, ka kaņepju sēkliņas ir lieliska barība un ēsma copei. Ar saimniecībā audzētajām kaņepēm mielojas gan kaza Grieta, gan eko -pļaujmašīna “Maija-Paija un Vuce” (aitas), Indijas skrējējpīles un dīķos esošās zivis. Kaņepju sēkliņas ir vērtīgs uztura produkts ne tikai cilvēkam, bet arī dzīvniekiem. Rudenī kaņepju laukos mielojas arī milzīgi migrējošo putnu mākoņi, bet kaņepes vienalga pietiek visiem:)

No iegūtās kaņepju šķiedras un kaņepju spaļiem tiek ražoti videi un cilvēkam draudzīgi siltumizolācijas un celtniecības materiāli. Tiek aktīvi strādāts pie kaņepju biokompozītu jeb bio-plastikas un papīra ražošanas attīstības.

Rafa Kaņepes variet iegādāties sestdienās Kalnciema tirdziņā vai sazinoties ar zemnieku pa tiešo

Saimnieks: Ingus Niedra
Telefons: +371 26766527
Epasts: ingus@hemp.lv
Adrese: Blankenfelde, Jelgavas novads